Anadin Extra Caplets - welzo
Anadin Extra Caplets - welzo
"Very quick delivery. Used 3 times, each order arrived the next day before 12:00"
Hugo Dover
"Reliable & original products, with fast next day delivery. Have been using Welzo for over a year now."
Elina Goulliard
"Welzo is great, lots of support from customer service who are easy to get a hold of and quick delivery."
Elizabeth Moore

Product Description

Hvad er Anadins ekstra capletter?
En hovedpine kan have negativ indflydelse på dit liv, og disse caplets fungerer på hovedpine. Anadin Caplets har aspirin, paracetamol og koffein, og med triple-action-formlen giver det hurtig lettelse fra hovedpine.
Koffein - Det hjælper med at fremskynde smertelindring ved at fremskynde absorptionen.
Aspirin-Det er målrettet mod kilden til smerten og er antiinflammatorisk.
Paracetamol - effektiv til smertelindring ved at målrette smertesignaler.
Disse aspirin -capletter indeholder også koffein og paracetamol, som giver effektiv og hurtig smertelindring fra tilstande som hovedpine, muskelpine, rygsmerter, tandpine, periodesmerter, nervesmerter (neuralgi) og migræne. Også effektiv i forkølelse og influenza.
Dosering:
Ældre, voksne og unge over 16 år kan tage disse caplets.
Tag 2 capletter med vand hver 4. time efter behov.
Forsigtighed:
Tag ikke mere end 8 capletter i 24 timers tidsrum.
Overskrid ikke den angivne dosering.
Kontakt din læge på følgende symptomer.
• Astma
• Hjertesygdom
• Nyresygdom
• Leverskade.

Ingredients/Specifications

Active Ingredients:Aspirin 300mg, Paracetamol 200mg and Caffeine 45mg.Other Ingredients:Maize starch, microcrystalline cellulose (E460), hydrogenated vegetable oil, hydroxypropyl methylcellulose (E646), polyethylene glycol, pregelatinised starch and povidone.

Welzo is not liable for discrepancies on the website. Check product packaging for exact information.

Delivery & Returns

United Kingdom & Rest of the World Shipping Details:
Same day dispatch for orders placed by 2pm (Orders after 2pm dispatched next working day).

Free shipping on orders over £50 to the UK.

Returns: Our products are meant to make you feel healthy and at your best. If you need to return your item, you can do so free of charge within 30 days in the same original and unopened packaging. Subject to T&C's.

How to take

Take two tablets every 4 hours or as advised.

Welzo is not liable for allergen information. Always follow the directions/ingredients on the product packaging to ensure proper use.

Anadin Extra Caplets

40 Anmeldelser
Se hele rækkevidde
Hvad er Anadins ekstra capletter? En hovedpine kan have negativ indflydelse på dit liv, og disse caplets fungerer på hovedpine.
Mængde
£2.56
Salgspris £2.56
Email when stocked

This product is limited to 3 per order

Maximum "3" units of this item can be added to your basket

Secure Transaction
Fremragende
Free delivery of orders over £50
Order within , for delivery by tomorrow, April 27.
Som det ses i

Product Description

Hvad er Anadins ekstra capletter?
En hovedpine kan have negativ indflydelse på dit liv, og disse caplets fungerer på hovedpine. Anadin Caplets har aspirin, paracetamol og koffein, og med triple-action-formlen giver det hurtig lettelse fra hovedpine.
Koffein - Det hjælper med at fremskynde smertelindring ved at fremskynde absorptionen.
Aspirin-Det er målrettet mod kilden til smerten og er antiinflammatorisk.
Paracetamol - effektiv til smertelindring ved at målrette smertesignaler.
Disse aspirin -capletter indeholder også koffein og paracetamol, som giver effektiv og hurtig smertelindring fra tilstande som hovedpine, muskelpine, rygsmerter, tandpine, periodesmerter, nervesmerter (neuralgi) og migræne. Også effektiv i forkølelse og influenza.
Dosering:
Ældre, voksne og unge over 16 år kan tage disse caplets.
Tag 2 capletter med vand hver 4. time efter behov.
Forsigtighed:
Tag ikke mere end 8 capletter i 24 timers tidsrum.
Overskrid ikke den angivne dosering.
Kontakt din læge på følgende symptomer.
• Astma
• Hjertesygdom
• Nyresygdom
• Leverskade.

Ingredients/Specifications

Active Ingredients:Aspirin 300mg, Paracetamol 200mg and Caffeine 45mg.Other Ingredients:Maize starch, microcrystalline cellulose (E460), hydrogenated vegetable oil, hydroxypropyl methylcellulose (E646), polyethylene glycol, pregelatinised starch and povidone.

Welzo is not liable for discrepancies on the website. Check product packaging for exact information.

Delivery & Returns

United Kingdom & Rest of the World Shipping Details:
Same day dispatch for orders placed by 2pm (Orders after 2pm dispatched next working day).

Free shipping on orders over £50 to the UK.

Returns: Our products are meant to make you feel healthy and at your best. If you need to return your item, you can do so free of charge within 30 days in the same original and unopened packaging. Subject to T&C's.

How to take

Take two tablets every 4 hours or as advised.

Welzo is not liable for allergen information. Always follow the directions/ingredients on the product packaging to ensure proper use.

Se hele rækkevidde

Kundeanmeldelser

Baseret på 2 anmeldelser
50%
(1)
50%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
S
Sherita Saras

Det er vigtigt at vælge et apotek, der tilbyder en medicingennemgangstjeneste, der kan hjælpe med at identificere eventuelle problemer med dit medicinregime.

EN
Avery Steier

Anadin Extra Caplets gør vidundere! De lindrer effektivt min hovedpine og andre mindre ømmer. Let at sluge og hurtigtvirkende. Vil bestemt anbefale til andre!

What are the uses of Anadin Extra?

Is it fine to use Anadin Extra daily?

What is the difference between Anadin Extra and Paracetamol?

Content team: Dr Sameer Nakedar

Role: Chief Medical Officer

MBBS (London), MRCGP, PGCert

Content team: Saif Al-Hilfi

Role: Clinical & Medical Content

BSc Biomedical Science (Bristol)